Dieta wegetariańska – 5 sposobów na wydajniejsze i tańsze gotowanie

dieta wegetariańska

Czy dieta wegetariańska (i wegańska) rzeczywiście jest droższa od diety, którą stosuje większość osób? Pewnie nie raz słyszeliście, że wege dieta jest droższa od „zwykłego” jedzenia. Podobno przygotowanie posiłków jest też bardziej skomplikowane od dań z mięsem albo na bazie mleka krowiego. Czy rzeczywiście tak jest?Moim zdaniem dieta z mięsem ale i ta bez mięsa jest obecnie dosyć droga.

Obojetnie, czy robisz obiad z mięsem, czy soczewicą, kasę trzeba wydać. Do tego dochodzi koszt warzyw. Warzywa czy soczewica (cieciorka, kasza, guinoa) wystarczy ci nawet na kilka obiadów. Jak jest z mięsem? Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie zwykle wystarczy na jeden obiad, maksymalnie dwa, gdy robimy sos.

Zakupy

Obojętnie, jaki posiłek jesz, jedzenie musisz kupić. Obecnie większość sklepów ma w swojej ofercie dużo artykułów przydatnych w gotowaniu. Powiedziałabym nawet, że wegetariańskie gotowanie jest nawet łatwiejsze. Warzywa, kasze, roślinne produkty znajdziesz niemal w każdym spożywczym sklepie. Kupisz je też na ryneczku. Z mięsem już nie jest tak łatwo. Nigdy nie wiesz jakie Ci się trafi (nawet jeśli kupujesz w tym samym miejscu). Warzywa też są różne, ale te jest o wiele łatwiej wybrać niż mięso.

Produkty roślinne i zdrowe mąki

Mleko kokosowe (i inne roślinne) z łatwością zrobisz samemu w domu. Będzie to tańsza i zdrowsza opcja niż ta ze sklepu. Podobnie jest z różnymi rodzajami mąk – jeśli masz ryż, kaszę, płatki owsiane z łatwością przygotujesz zdrowy zamiennik pszennej mąki.

Dieta wegetariańska – 5 sposobów na wydajniejsze i tańsze gotowanie

1. Korzystaj ze sprawdzonych przepisów

Pyszny i pożywny obiad możesz zrobić bez dodatku mięsa. Znajdź kilka książek z przepisami i wybierz te wegetariańskie. Przeszukaj fora, blogi albo inne interesujące strony albo grupy na Facebooku. Korzystaj ze sprawdzonych przepisów, ale dodawaj też składniki, które pasują Ci do dania. Do obiadu ugotuj ryż albo makaron, soczewicę. Jeśli blisko siebie masz restaurację oferującą wege posiłki – przejdź się tam i spróbuj czegoś pysznego. Myślisz, że cieciorka albo tofu Ci nie posmakuje – tym bardziej wypróbuj nowy smak.

2. Kup luzem albo w małym opakowaniu

Wiadomo, że większe opakowanie bardziej opłaca się kupić niż to małe. Jednak nie zawsze jest to tak opłacalne. Gdy kupujesz nieznany Ci składnik, lepiej kupić go w małym opakowaniu. Jeśli nie będzie zbyt dobrze smakował, zmarnuje się tylko trochę produktu, a nie duża paczka.

Dużym plusem kupowania luzem jest też kupowanie jedzenia na bieżąco. Nawet jeśli nie wykorzystasz czegoś od razu, zaoszczędzisz miejsca w szafce.

3. Mrożonki nie są takie złe

Wiadomo, nie ma jak świeże i aromatyczne warzywa albo owoce. W sezonie ich dostęp jest duży, możesz wybierać w różnych gatunkach śliwek, pomidorów, owoców czy dyni. Poza sezonem lepiej jednak kupić te z mrożonki. Dostępne są cały rok, zachowują swoje walory odżywcze i zwykle też smak. Ich dużym plusem jest też to, że mogą długo poleżeć i się nie popsują w przeciwieństwie do ich świeżej wersji. No i nie trzeba ich obierać i myć, co też jest dużym plusem.

4. Polskie, z Ameryki czy innego kraju?

Tu wybór zależy głównie od Ciebie. Każdy kraj (czy nawet region) to inne smaki, przyprawy różne gatunki kasz i fasoli. Wybierz te, które najbardziej zachwyciły Cię smakiem.

Porównaj też ceny w niektórych sklepach a na ryneczku. Ceny układają się bardzo różnie.

Suche produkty (soczewica, ciecierzyca, słonecznik i suplementy) przeważnie kupuję przez internet. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż w sklepach we wsi gdzie mieszkam.

5. Ogródek na parapecie albo balkonie

Sporo warzyw czy ziół możesz uprawiać na parapecie albo balkonie.

Jeśli masz ogródek, większość warzyw możesz wyhodować samemu. Wystarczą tylko wolny czas i chęci do pracy. Przyda się też dobra ziemia. Bez niej ciężko jest wyhodować ładne warzywa.

czy dieta wegetariańska jest droga
Źródło: https://www.google.com/amp/s/amp.mindbodygreen.com/articles/how-to-go-vegan-on-a-budgetUściski,
Ania


Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.