Idą święta, czyli sposoby na obżarstwo

Święta się zbliżają a wraz z nimi testowanie nowych przepisów na ciasta, bigos, sałatki i pierogi. Jednym z powodów dla których wyczekuję Świąt Bożego Narodzenia są spotkania z moją siostrą i jej dziećmi, których nie widzę często. Uwielbiam też zapach świąt, czyli piernik staropolski, pierogi albo krokiety z kapustą i grzybami i dobrą sałatkę. Nie mówiąc o ciastach, które w domu lubi każdy, bez względu czy jest jakieś święto czy nie. Jednak świętom oprócz miłych chwil towarzyszy też objadanie się. Nie jedzenie, celebrowanie posiłku ale właśnie obżarstwo. A później wyrzuty sumienia („O matko, jak się objadłam, po co tyle jadłam.”). Znasz to? Mam nadzieję, że już nie. Jeśli jednak ten temat jest Ci bliski, zachęcam do lektury.

Czy są w ogóle jakieś sposoby na obżarstwo w święta? Myślę, że jest kilka sposobów wartych uwagi. Parę z nich przedstawiam poniżej. A jakie są Twoje sposoby, które nie znajdują się na poniższej liście?

1. Po prostu się nie objadaj

Możesz spróbować kawałka sernika, trochę sałatki, ale tylko trochę! Choć wiem, że to trudne, może w tegoroczne święta uda mi się to wykonać?

2. Ocet jabłkowy

Świetnie jeśli masz już zrobiony z organicznych jabłek. Taki domowy ocet to dobra mikstura na przeziębienie, ale wiedz, że ocet można stosować codziennie. Zakwasi żołądek, dzięki niemu łatwiej strawisz jedzenie. Prawdopodobnie nie będziesz odczuwać zgagi i innych dolegliwości żołądkowych po zjedzeniu większych posiłków.

3. Post przerywany

Post przerywany zacznij już wcześniej, przed świętami. Przyzwyczaisz się do jedzenia w oknie żywieniowym. Krótko mówiąc post przerywany polega na tym, aby jeść tylko w określonych godzinach. Maksymalnie w ciągu ośmiu godzin jesz posiłki, na przykład od 10:00 do 18:00 trwa twój post. Może on trwać krócej, jeśli tylko się dobrze czujesz. W pozostałych godzinach nie już nic, pijesz tylko wodę albo herbatę bez kalorii. Czyli nie dodajesz cukru miodu albo innego słodzika do napoju. O poście przerywanym pisałam też tutaj przeczytaj jeśli masz ochotę.

4. Odtruwanie a może oczyszczanie

Domowe sposoby na obżarstwo

Przyjmuj spirulinę lub chlorellę aby oczyścić ciało z nagromadzonych toksyn. Rano wypij też świeżo wyciskany sok, który dodać Ci energii. Dodaj do niego na przykład szpinak czy jarmuż.

5. Nie jedz późnym wieczorem lub na noc

Twoje ciało nocą musi się zregenerować, a nie tracić jeszcze siłę na strawienie tego co zjadłeś przed chwilą. Dlatego kolację zjedz trochę wcześniej.

Mój artykuł na charakter informacyjny i nie zastępuje porady u lekarza. Pamiętaj, że o sobie i swoim zdrowiu decydujesz Ty sam.Świąteczne obżarstwo