Jak efekt Golema może zahamować rozwój twojego dziecka i nie tylko?

Ile razy nazywasz kogokolwiek głupim?  Ile razy spodziewasz się od kogoś negatywnych zachowań?  Ile razy krytykujesz innych? Może przestań,  bo dotknie cię efekt Golema. 


Efekt Golema to rodzaj efektu aureoli.  Mając do kogoś negatywny stosunek i oczekując tego, co najgorsze, ten ktoś rzeczywiście takim się staje! W psychologii jest to samo sprawdzające się proroctwo. 


Przykładowo – dziecko jest nauczone, że w domu mówią o nim „aleś ty głupi” lub ” a co ty głupi jesteś?”. Dziecko zupełnie nieświadomie przypisuje dobie cechy głupoty!  Choć w rzeczywistości może być dobrze rozwijającym się dzieckiem, pewnym ciekawości i kreatywności!  Dlaczego mój kolega z klasy chciał nauczyć się grać na fortepianie i próbował aż do czasu, kiedy nauczycielka powiedziała mu, ze on nie ma słuchu muzycznego.  Dał sobie wmówić,  że nie ma talentu muzycznego i przestał się uczyć.  Stracił motywację do zera. 


„Z niego nic nie będzie” – osoba, najczęściej dziecko – czuje, że rzeczywiście jego przyszłość jest niepewna, nie czeka go nic dobrego.  Nazywając dziecko leniem czy fajtłapą pogłębiamy te negatywne cechy!  Jest to rodzaj samo sprawdzających się słów.  


„On to znowu chce mnie wykorzystać” – myśląc w ten sposób, narażasz siebie samego, że owszem… osoba ta taka właśnie będzie!  Dzieci, od których mało się wymaga, skazuje się je na porażkę,  przestają się starać i tracą motywację. I owszem osiągają o wiele mniej niż mogłyby.


Nie skazuj nikogo na porażkę.  Nie oczekuj najgorszego.  Nie bądź katem dla siebie i dla innych. Zwłaszcza dzieci!  Wzmacniaj to co pozytywne i dobre. Jak? Jak się to fachowo nazywa?  Dowiesz się już w następnym wpisie. Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.