Jak nieświadomie motywować innych czerpiąc z efektu Galatei? 3 sposoby które nigdy nie zawodzą

Przypisujemy ludziom różne cechy.  Złe lub dobre. Jeśli przypiszemy do danej osoby, że jej pozytywna cechą jest otwartość i życzliwość, rzeczywiście osoba zaczyna wykazywać dane cechy.  Widać,  że jest zawsze życzliwa i sympatyczna w stosunku do nas. 

Efekt Galatei to jeden z rodzajów efektu aureoli (efekt halo). Pozytywny efekt.  Ocenianie kogoś pozytywnie na podstawie pierwszego wrażenia i przypisywanie mu pozytywnych cech.

Efekt Galatei dotyka wszystkich. Ale najłatwiej wykorzystać to u dzieci.

Przykładowo mówimy dziecku, że jest uzdolnione matematycznie. Przypisujemy mu cechy na podstawie tego, że szybko nauczyło się liczyć do 10. Jeśli dziecku powtarzamy, że ma w tym kierunku talent, ono łatwo w to wierzy, stara się,  motywuje i osiąga wysokie wyniki właśnie na tym polu.
Oczekujemy od kogoś dobrych rzeczy. Przypisujemy mu dobre cechy. I zazwyczaj dana osoba potwierdza nasze przypuszczenia. 

Jak motywować ludzi używając efektu Galatei?

1.Oczekuj od ludzi dobra. Oczekuj od ludzi pięknych cech, a oni sami wyczują to i tacy się staną.

2. Bądź miły i życzliwy. Nie oznacza to nadmiernego lizusostwa czy kłamliwych komplementów (takie zresztą się wyczuwa). Bądź zwyczajnie chętny do rozmowy, pomocy czy uśmiechu.

3. Akceptuj innych. Olewaj drobne niedociągnięcia i wady. Przecież każdy je ma, prawda? Skupiaj się i doceniaj to co dobre.

Jaki jest odwrotny efekt, czyli negatywny przeczytasz tutaj.Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.