Kapuśniaczki, wigilijne krokiety z kapustą i pieczarkami
Krokiety z kiszoną kapustą i pieczarkami – uwielbiam! Szczególnie te z dużą ilością farszu, podane z ketchupem. Wiem, że wiele osób je krokiety z kapustą i grzybami razem z czerwonym barszczem. Powiem szczerze, że ta opcja mnie jakoś nie przekonuje. Tak samo jak pierogi z barszczem – znacznie bardziej wolę pierogi podane osobno, razem z podsmażoną cebulką. Pycha!
Wracając jednak to krokietów – wymagają sporo czasu, tak jak większość tego typu dań. Ale warto poświęcić trochę czasu i je zrobić. Farsz polecam zrobić dzień wcześniej a drugiego dnia dokończyć przygotowanie. Krokiety bez mięsa to pyszne i proste danie na Wigilię, ale nie tylko.
Najbardziej lubię krokiety z pieczarkami i serem oraz właśnie te krokiety z kapustą i grzybami. Mięso ogólnie jemy rzadko, około 2 razy w tygodniu. Podobnie z krokietami z mięsem – te w domu goszczą raz – dwa razy w roku.
Dla tych którzy wiedzą już coś o zero waste polecam przeczytać artykuły (np. ten) o wpływie hodowli zwierząt na środowisko. Nie chodzi mi tylko o antybiotyki, hormony czy samo zabijanie zwierząt dla mięsa. Jestem ciekawa waszej opinii na ten temat.

Poniżej oczywiście zostawiam przepis na wegetariańskie krokiety bez mięsa, coś dobrego dla tych którzy go unikają :) Pamiętajcie, ze jestem też na Facebooku, będę wdzięczna za polubienie mojej strony Ania Indygo.
Krokiety z kapustą i pieczarkami – wigilijne kapuśniaczki
Składniki
Farsz
- 1300 g kapusty kiszonej
- 700 g pieczarek
- 3 cebule
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- sól i pieprz
- 4 łyżki oleju lub masła
Naleśniki
- 2 jajka
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka mleka, krowiego lub roślinnego
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli
- szczypta gałki muszkatołowej
Panierka
- 3 jajka
- odrobina mleka
- spora szczypta soli i pieprzu
- bułka tarta
- olej do smażenia
Wykonanie
Farsz
- Kapustę kiszoną kroję i przekładam do garnka. Nalewam niewielką ilość wody. dokładam ziele angielskie, liście laurowe, sól i pieprz.
- Cebulę obieram, kroję w kostkę, odkładam na bok.
- Pieczarki myję i oczyszczam. Kroję w plasterki, następnie w słupki i na końcu w kostkę.
- Kapustę zagotowuję, zmniejszam moc palnika. W międzyczasie przygotowuję pieczarki. Patelnię rozgrzewam, wlewam olej lub rozpuszczam masło. Na rozgrzany tłuszcz wrzucam cebulę, smażę około dwie minuty. Następnie dokładam pokrojone pieczarki, doprawiam solą i pieprzem. Smażę aż cała woda odparuje.
- Odparowane pieczarki przekładam do gotującej się kapusty, całość mieszam. Gotuję jeszcze 10 minut, odstawiam do lekkiego przestudzenia. Farsz przekładam na sitko i odciskam nadmiar wody.
Naleśniki
- Wszystkie składniki miksuję razem, w razie potrzeby dodaję jeszcze wody lub mleka.
- Patelnię do naleśników rozgrzewam. Nalewam porcję ciasta, rozprowadzam ciasto. Smażę przez około pół minuty z każdej strony. Naleśniki powinny być dosyć cienkie.
Wykonanie krokietów i smażenie
- Na desce do krojenia kładę naleśnik. Na środek wykładam farsz, zachowuję kawałek odstępu bez farszu u góry i na dole naleśnika. Boki składam do środka i zwijam naleśnik. Boki trochę przytrzymuję aby krokiet miał ładny kształt.
- Jajka rozkłócam z mlekiem, solą i pieprzem. Do drugiej miseczki wsypuję bułkę tartą. Krokiety najpierw wkładam do miseczki z jajkami a później obtaczam w bułce tartej.
- Dużą patelnię rozgrzewam i wlewam olej. Wkładam krokiety i smażę z obu stron na złoty kolor. Podaję gorące, np. z barszczem lub ketchupem.