Mazurek staropolski – mazurek królewski z migdałami
Dziś zapraszam Cię po przepis na staropolski mazurek – mazurek królewski. Jest to już chyba czwarty przepis z książki W staropolskiej kuchni i przy polskim stole. Podobnie jak piernik staropolski, babka puchowa i babka muślinowa jest to odświętny wypiek. Nie wymaga tyle czasu co inne wypieki i jest prostszy w wykonaniu. Staropolski mazurek królewski składa się m.in. ze sporej ilości masła i ugotowanych żółtek. Z przepisu wychodzi bardzo kruchy mazurek z nutą migdałową.
To prawdopodobnie ze względu na dobre składniki ciasto tak różni się od kruchego ciasta, które zwykle jemy w innych wypiekach. Polecam, poniżej zostawiam też oryginalny przepis na mazurek staropolski :). Czytając samą książkę już wiadomo, że w tych staropolskich wypiekach jest coś niezwykłego.
Staropolski mazurek zwany „Królewskim”
W donicy ucieramy 35 dkg najlepszego masła „na pianę”. Do utartego masła dodajemy 12 dkg cukru pudru, 12dkg obranych i drobniutko posiekanych (nie mielonych!) migdałów, odrobinę skórki cytrynowej, 37 dkg mąki pszennej, 4 ugotowane i przetarte przez sitko żółtka, 1 surowe żółtko i szczyptę soli.
Z podanych składników zagniatamy na stolnicy jednolite w konsystencji ciasto, które powinno „odpocząć” w chłodnym miejscy co najmniej przez godzinę.
2/3 ciasta rozwałkowujemy na grubość palca i wykładamy nim natłuszczoną masłem i lekko oprószoną mąką blachę.
Z pozostałego ciasta wytaczamy cienkie wałeczki grubości ołówka i układamy z nich na cieście równomierną kratkę. Cały mazurek smarujemy (przy pomocy piórka lub miękkiego płaskiego pędzelka) surowym żółtkiem i pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku na jasnozłoty kolor.
Gdy mazurek zupełnie ostygnie, wkładamy do kratek bardzo dokładnie osączoną konfiturę (wiśnie, czereśnie, małe truskawki). Całość możemy polać lekkim lukrem utartym z 10 dkg cukru pudru, łyżki gorącej wody i 1 łyżki soku cytrynowego.
Staropolski mazurek nazywany królewskim
Składniki
- 350 g masła o temp. pokojowej
- 120 g cukru pudru
- 120 g migdałów, drobno posiekanych ale nie mielonych
- 370 g mąki pszennej, przesianej
- 4 żółtka ugotowane na twardo, przetarte przez sitko
- 1 surowe żółtko
- szczypta soli
- ½ słoiczka konfitury lub gęstego dżemu
- lukier
- płatki migdałowe do dekoracji
Wykonanie
- Masło umieszczam w misie miksera, ubijam około 15 minut, do uzyskania białej, puszystej masy. W razie potrzeby, w połowie ubijania mikser wyłączam i zbieram masło ze ścianek misy.
- Do masła dodaję cukier puder i ubijam jeszcze przez chwilę. Zmieniam końcówkę ubijającą na hak do wyrabiania ciasta.
- Następnie dodaję drobno posiekane migdały, przesianą mąkę, przetarte przez sitko żółtka i surowe żółtko. Powstanie niezbyt zwarte ciasto, które nie będzie się dało zagnieść jak "zwykłe" kruche ciasto. Ciasto wstawiam do lodówki na około 1½ godziny, do schłodzenia.
- Blaszkę do pieczenia o wymiarach około 23 x 35 cm wykładam papierem do pieczenia.
- Ciasto dzielę na dwie części – ⅔ ciasta rozwałkowuję na prostokąt, według wymiarów blaszki. Z ⅓ ciasta formuję wałeczki o grubości ołówka. Wałeczki przenoszę na ciasto – układam kratkę. Ciasto wkładam do lodówki na około 30 minut. Gdy ciasto się chłodzi, rozgrzewam piekarnik do temp 180°C.
- Schłodzone ciasto piekę około 30 minut na złoty kolor. Upieczone ciasto odstawiam do wystudzenia.
- Do kratek ukłdam odsączoną konfiturę lub gęsty dżem, np. porzeczkowy. Wierzch dekoruję lukrem cytrynowym i płatkami migdałowymi. Smacznego :)
