Praktyka wdzięczności

Pierwszym krokiem do poprawy swojego życia i poszukiwanie szczęścia jest praktyka wdzięczności. Ćwiczenie wdzięczności. Wdzięczność.

Wdzięczność – szalone słowo. Zwłaszcza w tych czasach, w tej cywilizacji?

No bo za co można być wdzięcznym? Za okrągłą sumkę na koncie? Za wymarzone wakacje zagranicą. Za sukces zawodowy. No może jeszcze za zdrowie.

A gdyby tak być wdzięcznym za rzeczy podstawowe? Za rzeczy darmowe? Za codzienność? Za to, że słońce codziennie wstaje i karmi nas swoimi promieniami. Że do sklepu tak blisko i tak łatwo można kupić jedzenie. Że można mieć marzenia i wyobraźnię. Że można tworzyć coś nowego. To teraz jest to takie łatwe. Dostęp do wszystkiego taki szybki i bezproblemowy, że jakoś tak nie zauważamy tego.

A może wdzięczność okazać za to, że się jest. Ma się swoje życie do przeżycia. Ma się swoje życie – jako szansę na przeżycie go tak, jak najbardziej pragnę i tak jak najlepiej mnie opisuje. Do mnie pasuje. Mi odpowiada. Przecież możliwości jest mnóstwo. Tyle zawodów, tyle dróg, tyle opcji.

Codziennie wieczorem, zastanów się za co dziś jesteś wdzięczny. Większość źródeł podaje 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Ja myślę, że może być ich tyle ile zauważysz konkretnego dnia. Szukaj powodów do wdzięczności, a szybko zorientujesz się, że jest ich więcej niż myślałeś. Zauważaj drobne sprawy, które – jak się lepiej zastanowisz – są bardzo skomplikowane i dobrze, że sam nie musisz się o to troszczyć. Chociażby to, że wrzucasz do ziemi ziarenko, a potem masz marchewkę. Dajesz ziarenku ziemię i podlewasz ją, a ziarenko samo wie, jak ma stać się marchewką.

Praktyka wdzięczności pokazuje ile cudów jest dokoła Ciebie. Praktyka wdzięczności zmienia twoje życie na lepsze. Daje inne horyzonty.  Uwalnia od ciągłego niezadowolenia i szukania czegoś innego. Wdzięczność uczy szczęścia. Jestem wdzięczna za wszystko co mam, co mogę zrobić z moim życiem, za ludzi wokół mnie i zmiany jakie we mnie zachodzą. Codziennie uczę się oddychać nowym powietrzem. Codziennie szukam powodów do wdzięczności. A jest ich całe mnóstwo!Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.