Sześć sposobów na dobry sen

Nic tak dobrze nie wpływa na zregenerowanie się organizmu jak sen. Gorzej, gdy sen nie przychodzi albo budzisz się w nocy z niewiadomych powodów, czy wstajesz rano niewyspany. Przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego zrób badania, które pomogą znaleźć Ci przyczynę.

Na razie wypróbuj poniższe sposoby  – może któryś z nich zadziała na Ciebie.

Sześć sposobów na dobry sen
1. Wyjdź na słońce


Gdy się budzisz, odsłon zasłony, wyjdź na dwór aby dostarczyć dobrej dla Ciebie witaminy D3. Poczujesz się lepiej, dostarczysz niezbędnej do życia witaminy, która wesprze Twój wewnętrzny zegar i nie tylko.

2. Sen a melatonina

Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę. Jest on wydzielany, gdy mózg odbiera przyćmione światło. Melatonina reguluje rytm dobowy. Gdy robi się ciemno, mózg wysyła Ci sygnał, że to czas do przygotowania się do snu. A rano mówi, że pora wstawać.

Jeśli przebywasz długi czas w pomieszczeniach, oglądasz TV i korzystasz z laptopa, telefonu albo tabletu nie dziw się, że nie możesz zasnąć. Zwróć też uwagę na swoje dziecko – jaki jest jego sen, gdy przed snem ogląda jakąś bajkę czy gra na tablecie? Czy śpi spokojnie? Obstawiam, że niekoniecznie. Nawet zapalanie i gaszenie w nocy lampki w ciemnym pokoju powoduje spadek poziomu melatoniny. Taki zaburzony proces produkcji melatoniny nie przyczyni się pozytywnie dla twojego organizmu.

3. Ciemność, czyli telewizor, telefon tablet i coś jeszcze

W zależności od pory roku poziom melatoniny zmienia się. Na jej ilość wpływa też sztuczne światło – od telewizora, telefonu, żarówek. Dlatego lepiej zmniejsz ilość niebieskiego światła na rzecz żółtego, pomarańczowego lub czerwonego. Gdy w nocy wstajesz do toalety, lepiej nie sprawdzaj godziny na telefonie.

Podobnie z cyfrowym budzikiem – lepiej postaw go trochę dalej aby jego blask nie obudził cię w nocy. Cyfry na budziku lepiej żeby były czerwone niż niebieskie.

Noc powinna być ciemna, używaj zatem zaciemniających w zasłon aby odciąć się od zewnętrznego światła.

4. Stwórz azyl do spania

Mówią jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. To prawda, i w przenośni i dosłownie. Wiadomo im jest wygodniej, tym lepiej się śpi. Ale to nie tylko. Twoja sypialnia powinna być miejscem w którym dobrze się czujesz. Stwórz miejsce, w którym spokojnie zaśniesz. Zwróć uwagę na kolory możesz wybrać na przykład zielony, który podziała uspokajająco.

Organizm się odpręży, gdy tylko wejdziesz do swojego pokoju.

5. Codzienny rytuał

Spróbuj wypracować sobie codzienny rytuał. Przygotuj się do spania odpowiednio wcześniej. Zmniejsz temperaturę w sypialni, otwórz na chwilę okno, poczytaj książkę. Wyłącz telewizor. Super by było, jeśli taki rytuał będziesz zaczynać codziennie o tej samej porze.

6. Dobre jedzenie

Dobre, bo z masą odżywczych składników. Bez odpowiedniego żywienia ciężko czasem jest osiągnąć efekt, na który nam zależy. Tak jest i w tym przypadku. Jedzenie ma wpływ na to jak wyglądasz, jak się czujesz, ile masz energii. Dostarczysz więc niezbędnych składników swojemu organizmowi ilepiej będzie Ci się zasypiało.

Migdały

Bogate w magnez, który przyniesie sen. Jedno z badań dowiodło, że gdy poziom magnezu jest niski trudno jest utrzymać sen.

Awokado

Trochę tłuste ale za to zdrowe. Awokado jest źródłem potasu, który współpracuje z magnezem. Nie licz, że jeśli weźmiesz jedną witaminę albo minerał będziesz zdrowy. Tak prosto nie jest. Często, gdy bierzesz jakieś suplementy obok musisz brać drugie, które wspomogą jego wchłanianie i działanie.

Napar z rumianku

Różne zioła i wyciągi z nich mają dobry wpływ na włosy, skórę ale i samopoczucie. Napar z rumianku zaleca się stosować od środka, czyli na przykład wypić szklankę rumiankowej herbatki przed snem. Z pewnością trochę Cięe uspokoi i odpręży mięśnie.


Wiśnie

Chociaż kwaśna i nie zawsze dobra w surowej postaci, ma świetne właściwości, również jeśli chodzi o sen. Może to być dziwne, ale zawiera magnez. Możesz zjeść je na przykład 3 godziny przed snem, zależnie od tego, jaką dietę stosujesz.

Zielony kolor rządzi

Wybieraj organiczne warzywa o zielonych liściach, czyli jarmuż, kapustę, szpinak. Mają bardzo dużo minerałów, które też wspierają sen. Wybieraj właśnie te organiczne, gdyż zielone warzywo bardzo łatwo chłoną różne środki ochrony roślin.

Orzechy włoskie

Smaczne surowe jak i w cieście. Dla dobrego snu wybierz zdecydowanie tą pierwszą opcję. Orzechy włoskie są źródła tryptofanu, czyli aminokwasu, który pomaga organizmowi wytwarzać melatoninę. A co jeszcze bardziej zaskakujące, badacze z Uniwersytetu Teksańskiego stwierdzili, że orzechy włoskie zawierają własną melatoninę. Jedz na zdrowie!


Źródło: https://www.mercola.com/


Mój artykuł na charakter informacyjny i nie zastępuje porady u lekarza. Pamiętaj, że o sobie i swoim zdrowiu decydujesz Ty sam.


Uściski,

AniaDodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.