Wspaniały deser z mleka kokosowego i czekolady z agarem. Czym jest agar agar?

Agar agar to substancja żelująca, wegańska, zastępująca żelatynę. Agar jest wytwarzany z wodorostów! Jeśli nie chcemy lub nie możemy spożywać żelatyny z powodzeniem możemy użyć agar agar do zrobienia galaretek czy kremów. Bardzo ważne jest też to, że agar jest prostszy w użyciu! Można go podgrzewać. Jeśli deser nie wychodzi tak zwarty jak trzeba można podgrzać go ponownie, dodać więcej agaru i jest!

Proporcje należałoby sprawdzać samemu. Ja zauważyłam, że na pół litra płynu będzie potrzebne ok. 2-3  czubate łyżeczki agar agar. Jeśli robimy galaretkę na wodzie wtedy więcej. Jeśli deser taki jak mój z gęstego mleka kokosowego i czekolady – mniej.

Wspaniały deser z mleka kokosowego i czekolady z agarem dla czekoladoholikow. Mocno mocno czekoladowy. Przypomina pudding ale jest od niego lepszy! Do tego chrupiące orzechy i delikatna galaretka z ciastek. Jest tak czekoladowy, pożywny i sycący, że nie da się zjeść go za dużo.  Pyszny! Ilość wystarczy na naczynie żaroodporne,  małą tortownicę lub trzy pucharki.

Składniki 
Opakowanie ciastek typu delicje
Puszka mleka kokosowego
Dwie gorzkie czekolady
Dwie łyżeczki agar agar
Orzechy włoskie

1. Agar zalewamy malutką ilością zimnej wody, około trzy łyżki.  Zrobi się gęsta masa. Odstawiamy na 5 minut.
2. Do naczynia wykładamy delicje.
3. W garnku mleko kokosowe rozpuszczamy z czekolada.  Dodajemy przygotowany agar. Cała masę cały czas mieszamy aż będzie parować, będzie gorąca.
4. Na ułożone delicje wylewamy ciepłą masę. Ona szybko powinna tężeć. Całość posypujemy  orzechami – ilość dowolna.

Wspaniały deser z mleka kokosowego i czekolady z agarem smakuje świetnie z waflami ryżowymi lub bez niczego.Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.